Till textinnehållet på sidan. Tryck Alt+S

Valutakurser på bankkontor, sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för köp och försäljning av valuta via bankkontor.
Kontantfria bankkontor har inte valuta och alla bankkontor lagerför inte heller alla dess valutor, för information om vilka valutor kontoret lagerför och exakt kurs kontakta ditt bankkontor. Ska du köpa eller sälja utländska checkar eller göra en utlandsbetalning använder du istället valutakurser för checkar.

Valutakurs-sedlar, senast uppdaterad  2014-07-25

Motsvarar i kronor när

Valutaland Valutakod Antal Du säljer Du köper
AustralienAUD16.16816.8281
BulgarienBGN14.30684.7868
KanadaCAD16.10016.6301
SchweizCHF100730.7142781.7142
KinaCNY11.05731.1823
TjeckienCZK10031.995635.6956
DanmarkDKK100119.3454127.5454
EuroEUR18.8849.624
StorbritannienGBP111.279812.1898
KroatienHRK11.10431.2443
JapanJPY1006.41717.0171
LitauenLTL12.49172.7967
NorgeNOK100105.3967113.5967
PolenPLN12.11822.3482
RysslandRUB10017.669121.4691
ThailandTHB10.20530.2323
USAUSD16.59637.1763
SydafrikaZAR10.58880.7088

Stäng Skriv ut