Till textinnehållet på sidan. Tryck Alt+S

Valutakurser på bankkontor, sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för köp och försäljning av valuta via bankkontor.
Kontantfria bankkontor har inte valuta och alla bankkontor lagerför inte heller alla dess valutor, för information om vilka valutor kontoret lagerför och exakt kurs kontakta ditt bankkontor. Ska du köpa eller sälja utländska checkar eller göra en utlandsbetalning använder du istället valutakurser för checkar.

Valutakurs-sedlar, senast uppdaterad  2014-07-30

Motsvarar i kronor när

Valutaland Valutakod Antal Du säljer Du köper
AustralienAUD16.19236.8523
BulgarienBGN14.30684.7868
KanadaCAD16.08136.6113
SchweizCHF100732.6789783.6789
KinaCNY11.06861.1936
TjeckienCZK10032.072235.7722
DanmarkDKK100119.7428127.9428
EuroEUR18.9139.653
StorbritannienGBP111.33712.247
KroatienHRK11.10431.2443
JapanJPY1006.44777.0477
LitauenLTL12.50042.8054
NorgeNOK100105.3777113.5777
PolenPLN12.12232.3523
RysslandRUB10017.49321.293
ThailandTHB10.20530.2323
USAUSD16.64727.2272
SydafrikaZAR10.58880.7088

Stäng Skriv ut