Den här webbplatsen använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av webbplatsen. Genom att fortsätta använda vår webbplats accepterar du att cookies används. Läs mer om cookies och hur du kan stänga av dem

OK
Till textinnehållet på sidan. Tryck Alt+S

Hej! Vi hjälper dig gärna!

Välkommen att skriva din fråga nedan för att snabbt få svar på vanliga frågor.

Ställ din fråga här

Historik genomsnittsräntor

Här visas de genomsnittliga räntor som våra kunder fått på bolån i Swedbank Hypotek och i Swedbank. Tabellen fylls successivt på.

Bindningstid

3 mån

1 år

2 år

3 år

4 år

5 år

6 år

7 år

8 år

9 år

10 år

Banklån*

September 20181,511,621,561,651,942,042,372,512,92-2,912,26
Augusti 20181,531,611,571,631,952,032,252,602,92-2,992,32
Juli 20181,541,561,521,591,921,962,042,54--2,992,39
Juni 20181,541,591,601,571,912,012,252,552,81-2,942,31
Maj 20181,511,591,571,631,902,002,232,502,70-2,992,33
April 20181,521,621,601,61,962.032.302.582,82-2.912,26
Mars 20181,531,611,611,651.902,002,192,452,91-2,932,32
Februari 20181,531,601,601,631,931,972,212,422,79-2,912,39
Januari 20181,531,591,611,591,901,912,282,402,74-3,142,24
December 20171,511,601,621,581,841,892,252,382,642,472,982,36
November 20171,531,671,621,591,851,902,392,362,582,633,002,45
Oktober 20171,571,651,611,591,891,882,402,462,732,712,872,44
September 20171,571,711,681,621,871,872,352,472,772,792,84
Augusti 20171,591,701,641,621,911,892,482,432,662,922,91
Juli 20171,591,611,661,591,851,882,452,472,70-2,912,27
Juni 20171,551,711,661,611,912,022,442,422,742,682,942,33
Maj 20171,571,681,671,591,951,982,372,432,762,682,892,21
April 20171,571,721,701,631,992,052,512,502,87-2,952,36
Mars 20171,551,711,631,601,961,982,472,422,822,942,822,40
Februari 20171,561,751,701,621,961,992,442,472,66-2,922,24
Januari 20171,561,741,701,611,961,982,482,442,74-2,862,27
December 20161,541,741,691,621,931,982.292,402,68-2,902,39
November 20161,551,701,711,651,911,992,552,442,59-2,952,39
Oktober 20161,531,651,711,661,952,002,502,432,77-2,982,48
September 20161,551,731,721,681,952,032,522,462,73-2,902,22
Augusti 20161,561,691,751,691,932,032,192,392,61-2,802,40
Juli 20161,521,601,601,641,881,982,182,282,59-2,852,31
Juni 20161,531,641,611,671,882,032,402,422,67-2,932,29
Maj 20161,511,621,631,651,831,962,312,402,63-2,872,21
April 20161,531,661,641,681,872,042,342,462,68-2,952,21
Mars 20161,521,661,641,671,832,002,452,482,90-3,022,44
Februari 20161,521,651,651,721,892,052,402,542,79-3,042,40
Januari 20161,521,751,691,741,932,092,082,602,72-3,032,36
December 20151,511,731,671,721,932,052,462,532,73-3,032,38
November 20151,511,711,671,721,932,062,442,542,74-3,022,34
Oktober 20151,511,691,671,731,942,072,382,482,66-2,953,00
September 20151,551,751,721,741,962,092,462,542,81-2,992,48
Augusti 20151,511,691,651,741,922,062,522,492,82-2,882,42
Juli 20151,521,641,671,762,002,142,502,572,82-2,972,33
Juni 20151,581,751,711,791,992,172,462,602,83-2,972,70
Maj 20151,601,741,741,731,891,992,292,372,62-2,782,82

* Till exempel "topplån"

Stäng Skriv ut