Vi använder kakor (cookies) för att ge dig en bättre upplevelse på webben. Genom att besöka vår webbplats accepterar du vårt användande av kakor.

Till textinnehållet på sidan. Tryck Alt+S

Hej! Vi hjälper dig gärna!

Välkommen att skriva din fråga nedan för att snabbt få svar på vanliga frågor.

Ställ din fråga här

Historik genomsnittsräntor

Här visas de genomsnittliga räntor som våra kunder fått på bolån i Swedbank Hypotek och i Swedbank. Tabellen fylls successivt på så att tolv månders historik visas.

Bindningstid

3 mån

1 år

2 år

3 år

4 år

5 år

6 år

7 år

8 år

9 år

10 år

Banklån*

September 20171,571,711,681,621,871,872,352,472,77-2,84
Augusti 20171,591,701,641,621,911,892,482,432,66-2,91
Juli 20171,591,611,661,591,851,882,452,472,70-2,912,27
Juni 20171,551,711,661,611,912,022,442,422,74-2,942,33
Maj 20171,571,681,671,591,951,982,372,432,76-2,892,21
April 20171,571,721,701,631,992,052,512,502,87-2,952,36
Mars 20171,551,711,631,601,961,982,472,422,82-2,822,40
Februari 20171,561,751,701,621,961,992,442,472,66-2,922,24
Januari 20171,561,741,701,611,961,982,482,442,74-2,862,27
December 20161,541,741,691,621,931,982.292,402,68-2,902,39
November 20161,551,701,711,651,911,992,552,442,59-2,952,39
Oktober 20161,531,651,711,661,952,002,502,432,77-2,982,48
September 20161,551,731,721,681,952,032,522,462,73-2,902,22
Augusti 20161,561,691,751,691,932,032,192,392,61-2,802,40
Juli 20161,521,601,601,641,881,982,182,282,59-2,852,31
Juni 20161,531,641,611,671,882,032,402,422,67-2,932,29
Maj 20161,511,621,631,651,831,962,312,402,63-2,872,21
April 20161,531,661,641,681,872,042,342,462,68-2,952,21
Mars 20161,521,661,641,671,832,002,452,482,90-3,022,44
Februari 20161,521,651,651,721,892,052,402,542,79-3,042,40
Januari 20161,521,751,691,741,932,092,082,602,72-3,032,36
December 20151,511,731,671,721,932,052,462,532,73-3,032,38
November 20151,511,711,671,721,932,062,442,542,74-3,022,34
Oktober 20151,511,691,671,731,942,072,382,482,66-2,953,00
September 20151,551,751,721,741,962,092,462,542,81-2,992,48
Augusti 20151,511,691,651,741,922,062,522,492,82-2,882,42
Juli 20151,521,641,671,762,002,142,502,572,82-2,972,33
Juni 20151,581,751,711,791,992,172,462,602,83-2,972,70
Maj 20151,601,741,741,731,891,992,292,372,62-2,782,82

* Till exempel "topplån"

Stäng Skriv ut