Vi använder kakor (cookies) för att ge dig en bättre upplevelse på webben. Genom att besöka vår webbplats accepterar du vårt användande av kakor.

Till textinnehållet på sidan. Tryck Alt+S

Hej! Vi hjälper dig gärna!

Välkommen att skriva din fråga nedan för att snabbt få svar på vanliga frågor.

Ställ din fråga här

Vi svarar på dina frågor

Öppet alla dagar dygnet runt

Kontakta oss på Facebook

Kundcenter Privat

0771-22 11 22

Kundcenter Företag

0771-33 44 33

Spärrservice

08-411 10 11

Valutakurser på bankkontor, sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för köp och försäljning av valuta via bankkontor.
Kontantfria bankkontor har inte valuta och alla bankkontor lagerför inte heller alla dess valutor, för information om vilka valutor kontoret lagerför och exakt kurs kontakta ditt bankkontor. Ska du köpa eller sälja utländska checkar eller göra en utlandsbetalning använder du istället valutakurser för checkar.

Valutakurs-sedlar, senast uppdaterad  2017-07-21

Motsvarar i kronor när

Valutaland Valutakod Antal Du säljer Du köper
AustralienAUD16.31926.9692
BulgarienBGN14.70635.2243
KanadaCAD16.32346.8734
SchweizCHF100829.1684901.1684
KinaCNY11.16671.3237
TjeckienCZK10035.747639.5476
DanmarkDKK100123.7298134.7298
EuroEUR19.256810.1268
StorbritannienGBP110.136811.3168
KroatienHRK11.23321.3852
JapanJPY1007.04437.7443
NorgeNOK10097.7567106.8567
PolenPLN12.17392.4339
RysslandRUB10012.306615.3066
ThailandTHB10.23040.2704
USAUSD17.92028.7802
SydafrikaZAR10.6080.688

Stäng Skriv ut