Vi använder kakor (cookies) för att ge dig en bättre upplevelse på webben. Genom att besöka vår webbplats accepterar du vårt användande av kakor.

Till textinnehållet på sidan. Tryck Alt+S

Valutakurser på bankkontor, sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för köp och försäljning av valuta via bankkontor.
Kontantfria bankkontor har inte valuta och alla bankkontor lagerför inte heller alla dess valutor, för information om vilka valutor kontoret lagerför och exakt kurs kontakta ditt bankkontor. Ska du köpa eller sälja utländska checkar eller göra en utlandsbetalning använder du istället valutakurser för checkar.

Valutakurs-sedlar, senast uppdaterad  2016-05-27

Motsvarar i kronor när

Valutaland Valutakod Antal Du säljer Du köper
AustralienAUD15.81266.4026
BulgarienBGN14.55085.0408
KanadaCAD16.14576.6657
SchweizCHF100802.3614869.3614
KinaCNY11.21351.3635
TjeckienCZK10033.237736.8877
DanmarkDKK100120.7254130.4254
EuroEUR18.94969.7396
StorbritannienGBP111.837812.8278
KroatienHRK11.17841.3184
JapanJPY1007.27137.8813
NorgeNOK10095.5118103.8118
PolenPLN12.00232.2543
RysslandRUB10010.877513.7275
ThailandTHB10.22140.2574
USAUSD18.00528.7352
SydafrikaZAR10.51430.5783

Stäng Skriv ut