Vi använder kakor (cookies) för att ge dig en bättre upplevelse på webben. Genom att besöka vår webbplats accepterar du vårt användande av kakor.

Till textinnehållet på sidan. Tryck Alt+S

Valutakurser på bankkontor, sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för köp och försäljning av valuta via bankkontor.
Kontantfria bankkontor har inte valuta och alla bankkontor lagerför inte heller alla dess valutor, för information om vilka valutor kontoret lagerför och exakt kurs kontakta ditt bankkontor. Ska du köpa eller sälja utländska checkar eller göra en utlandsbetalning använder du istället valutakurser för checkar.

Valutakurs-sedlar, senast uppdaterad  2016-08-28

Motsvarar i kronor när

Valutaland Valutakod Antal Du säljer Du köper
AustralienAUD16.24036.8303
BulgarienBGN14.6635.153
KanadaCAD16.2926.832
SchweizCHF100837.4645906.4645
KinaCNY11.21021.3602
TjeckienCZK10034.05537.705
DanmarkDKK100122.6101133.3101
EuroEUR19.17910.039
StorbritannienGBP110.559211.7192
KroatienHRK11.20861.3486
JapanJPY1008.08988.8198
NorgeNOK10097.7199106.2199
PolenPLN12.09232.3483
RysslandRUB10011.303814.1538
ThailandTHB10.23210.2681
USAUSD18.14638.9663
SydafrikaZAR10.57320.6372

Stäng Skriv ut