Vi använder kakor (cookies) för att ge dig en bättre upplevelse på webben. Genom att besöka vår webbplats accepterar du vårt användande av kakor.

Till textinnehållet på sidan. Tryck Alt+S

Hej! Vi hjälper dig gärna!

Välkommen att skriva din fråga nedan för att snabbt få svar på vanliga frågor.

Ställ din fråga här

Vi svarar på dina frågor

Öppet alla dagar dygnet runt

Kontakta oss på Facebook

Kundcenter Privat

0771-22 11 22

Kundcenter Företag

0771-33 44 33

Spärrservice

08-411 10 11

Valutakurser på bankkontor, sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för köp och försäljning av valuta via bankkontor.
Kontantfria bankkontor har inte valuta och alla bankkontor lagerför inte heller alla dess valutor, för information om vilka valutor kontoret lagerför och exakt kurs kontakta ditt bankkontor. Ska du köpa eller sälja utländska checkar eller göra en utlandsbetalning använder du istället valutakurser för checkar.

Valutakurs-sedlar, senast uppdaterad  2017-07-25

Motsvarar i kronor när

Valutaland Valutakod Antal Du säljer Du köper
AustralienAUD16.33386.9838
BulgarienBGN14.69055.2085
KanadaCAD16.33836.8883
SchweizCHF100829.5505901.5505
KinaCNY11.16541.3224
TjeckienCZK10035.702939.5029
DanmarkDKK100123.3688134.3688
EuroEUR19.229510.0995
StorbritannienGBP110.134211.3142
KroatienHRK11.22881.3808
JapanJPY1007.07027.7702
NorgeNOK10097.9981107.0981
PolenPLN12.15182.4118
RysslandRUB10012.046615.0466
ThailandTHB10.22970.2697
USAUSD17.89378.7537
SydafrikaZAR10.60660.6866

Stäng Skriv ut