Vi använder kakor (cookies) för att ge dig en bättre upplevelse på webben. Genom att besöka vår webbplats accepterar du vårt användande av kakor.

Till textinnehållet på sidan. Tryck Alt+S

Hej! Vi hjälper dig gärna!

Välkommen att skriva din fråga nedan för att snabbt få svar på vanliga frågor.

Ställ din fråga här

Vi svarar på dina frågor

Öppet alla dagar dygnet runt

Kontakta oss på Facebook

Kundcenter Privat

0771-22 11 22

Kundcenter Företag

0771-33 44 33

Spärrservice

08-411 10 11

Valutakurser på bankkontor, sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för köp och försäljning av valuta via bankkontor.
Kontantfria bankkontor har inte valuta och alla bankkontor lagerför inte heller alla dess valutor, för information om vilka valutor kontoret lagerför och exakt kurs kontakta ditt bankkontor. Ska du köpa eller sälja utländska checkar eller göra en utlandsbetalning använder du istället valutakurser för checkar.

Valutakurs-sedlar, senast uppdaterad  2017-09-23

Motsvarar i kronor när

Valutaland Valutakod Antal Du säljer Du köper
AustralienAUD16.14276.7627
BulgarienBGN14.69015.2081
KanadaCAD16.25436.8043
SchweizCHF100786.4046853.4046
KinaCNY11.15631.3063
TjeckienCZK10035.548239.3482
DanmarkDKK100122.8738133.8738
EuroEUR19.20810.078
StorbritannienGBP110.297911.4279
KroatienHRK11.21651.3675
JapanJPY1006.80347.4834
NorgeNOK10097.5783106.6783
PolenPLN12.13282.3928
RysslandRUB10012.069615.1296
ThailandTHB10.22460.2641
USAUSD17.69028.4502
SydafrikaZAR10.57650.6465

Stäng Skriv ut