Vi använder kakor (cookies) för att ge dig en bättre upplevelse på webben. Genom att besöka vår webbplats accepterar du vårt användande av kakor.

Till textinnehållet på sidan. Tryck Alt+S

Hej! Vi hjälper dig gärna!

Välkommen att skriva din fråga nedan för att snabbt få svar på vanliga frågor.

Ställ din fråga här

Valutakurser på bankkontor, sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för köp och försäljning av valuta via bankkontor.
Kontantfria bankkontor har inte valuta och alla bankkontor lagerför inte heller alla dess valutor, för information om vilka valutor kontoret lagerför och exakt kurs kontakta ditt bankkontor. Ska du köpa eller sälja utländska checkar eller göra en utlandsbetalning använder du istället valutakurser för checkar.

Valutakurs-sedlar, senast uppdaterad  2017-11-17

Motsvarar i kronor när

Valutaland Valutakod Antal Du säljer Du köper
AustralienAUD16.17186.7918
BulgarienBGN14.88595.4039
KanadaCAD16.37476.9247
SchweizCHF100813.5272880.5272
KinaCNY11.21791.3679
TjeckienCZK10037.801741.6017
DanmarkDKK100128.1064139.1064
EuroEUR19.598510.4685
StorbritannienGBP110.626511.7565
KroatienHRK11.25511.4061
JapanJPY1007.1717.851
NorgeNOK10097.8364106.9364
PolenPLN12.24182.5018
RysslandRUB10012.353315.4133
ThailandTHB10.24010.2796
USAUSD18.14948.9094
SydafrikaZAR10.5660.636

Stäng Skriv ut