Vi använder kakor (cookies) för att ge dig en bättre upplevelse på webben. Genom att besöka vår webbplats accepterar du vårt användande av kakor.

Till textinnehållet på sidan. Tryck Alt+S

Valutakurser på bankkontor, sedlar

Här finner du ungefärliga kurser för köp och försäljning av valuta via bankkontor.
Kontantfria bankkontor har inte valuta och alla bankkontor lagerför inte heller alla dess valutor, för information om vilka valutor kontoret lagerför och exakt kurs kontakta ditt bankkontor. Ska du köpa eller sälja utländska checkar eller göra en utlandsbetalning använder du istället valutakurser för checkar.

Valutakurs-sedlar, senast uppdaterad  2017-04-23

Motsvarar i kronor när

Valutaland Valutakod Antal Du säljer Du köper
AustralienAUD16.58617.2361
BulgarienBGN14.72795.2459
KanadaCAD16.45037.0003
SchweizCHF100863.3217935.3217
KinaCNY11.25411.4111
TjeckienCZK10034.688838.4888
DanmarkDKK100124.3546135.3546
EuroEUR19.303110.1731
StorbritannienGBP110.9512.13
KroatienHRK11.23051.3825
JapanJPY1007.89968.5996
NorgeNOK10099.5459108.6459
PolenPLN12.15882.4188
RysslandRUB10014.2817.28
ThailandTHB10.24550.2855
USAUSD18.66429.5242
SydafrikaZAR10.65640.7364

Stäng Skriv ut